Çipli Kart

Çipli Kart

Çipli kart içerisinde özel bir işlemci barındırır. Ayrıca özel bir şifreleme yeteneğine sahiptir. Bu yeteneği ile içeriğin kopyalanmasını ve okunmasını engeller. Çipli kartlar sayesinde çok özel belge ve bilgilerinizi saklayabileceksiniz. Çipli kart herhangi bir kopyalama durumu ya da zorla okunmaya çalışılması durumunda içerisindeki bilgiyi otomatik olarak siler. Böylelikle önemli ve hayati önemi bulunan bilgi ve belgeleriniz başkasının eline geçmez. Çipli kartlar 2 çeşittir. Bunlar temaslı kart ve temassız karttır. Temaslı çipli kart kredi kartı gibi bir yuvaya yerleştirilerek kullanılır. Ama temassız çipli kart herhangi bir yuvaya gerek kalmadan birkaç santim uzaklıktan okutulabilir.

Günümüzde temaslı çipli kartlar önemini yitirmiştir. Buna bağlı olarak hem de pratik olduğu için temassız çipli kart daha çok kullanılmaktadır. Temassız çipli kartın çipi kartın iç yüzeyindedir. Bu yüzden temassız çipli kart daha sağlam ve daha güvenilirdir. Temaslı çipli kart ise çipi kartın arka yüzünde taşır. Çip görünür olduğu için fiziksel müdahalelere maruz kaldığında bozulabilir. Bu yüzden temassız çipli kart önerilir. Çipli kartlar güvenli olduğu için tüm kredi kartı çeşitlerinde kullanılmaktadır. Kredi kartlarında bulunan şifreleme özelliği çipin sayesindedir. Kredi kartlarının çoğalması çipli kartlara olan talebi de arttırmıştır. Özellikle devletin çipli karta olan talebi ve güveni artmıştır. Çünkü şu anki kimlik kartları yürürlükten kalkarak yerini elektronik çipli karta bırakacaktır.

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşında bulunacak olan çipli kimlik kartı kopyalanamayacak ve başkasının eline geçtiğinde iptal edilebilecek. 2 yıldır Bolu ilinde pilot uygulama ile kullanılmaktadır. Bolu ilindeki vatandaşlar güvenilir ve dayanıklı elektronik çipli kartları çok beğenmiştir. 2014 yılında tüm yurtta dağıtılacağı belirtilmiştir. Diğer yatırımcılar da bu sistemi örnek alarak kendiişlerinde kullanmaya başlamışlardır. Örnek vermek gerekirse resmi ve özel kuruluşlarda işe giriş ve çıkış saatlerini kontrol etmek amacıyla çipli kart kullanımına başlamıştır. Ayrıca büyük firmaların ve para giriş çıkış trafiği yoğun olan bankaların güvenliğinde kullanılmaktadır. Merkez Bankası ve Darphane para basılan atölyeye giriş çıkışlarda oradaki görevli personele birer çipli kart vererek güvenliğini sağlamaktadır.

Yandex.Metrica