Akıllı Kart

Akıllı Kart

akilli-kart

Akıllı kartlar içlerinde mikro çipler barındıran plastik malzemeden imal edilmiş kartlardır. İçerisinde bulunan mikro çipler birçok farklı bilgiyi depolayabildiği için neredeyse tüm sektörlerde kullanılabilir. Tüm dünyada gün geçtikçe yaygınlaşan akıllı kart sistemi özel sektörlerde olduğu gibi devlet kamu kurum ve kuruluşlarında da bilgiyi en hızlı ve en güvenli şekilde işlemek içinde kullanılır. İçlerinde 64KB kadar veri depolanabilir. İçlerinde ROM bulunur ve üzerinde işletim sistemi yüklüdür. Bu işletim sistemini yönetmek için de bir mikro-işlemci mevcuttur.

 

Akıllı kartlar temassız ya da çipli olabilir. Temassız kartlarda çip plastik kartın orta kısmında yer alır. Hem kartta hem okuyuca bulunan antenler sayesinde bilgi temassız olarak hızlı bir şekilde aktarılabilir. Akıllı kartlarıda bulunan anten çok ince bir telden oluşur ver kartın ortasındaki çipin etrafında yaklaşık 4-5 tur döner. Kart içerisinde bulunan anten sayesinde bilgi alışverişi temassız olarak sağlanır. Bu sayede kart içerisindeki bilgiler de güncellenebilir.

 

Temaslı kartlarda ise mikro çip kartın ön yüzünde ve kenar bölgesine yakındır. Büyüklüğü ½” ebatındadır ve altın olarak üretilmiştir. Bu sayede kartı okuyucuya yerleştirdiğinizde çip üzerinden veri aktarımı kolay sağlanır. Kartı kullanmak için çip ile kart okuyucunun birbirine temas etmesi sayesinde okuyucudaki konektörler elektirik sinyalleri ile veri alışverişi sağlar. Ancak bu teknoloji yerini yavaş yavaş temassız sisteme devretmektedir.

 

Akıllı kartların kullanılmasındaki en büyük sebeb bilginin hızlı ve en güvenli şekilde aktarılmasını sağlamaktır. Bu sayede bilgi hem yetkisiz kişilerin eline ulaşmaz hemde hızlı bir iletişim sağlanmış olur. Kullanım alanları olarak okullar, hastaneler, toplu taşıma araçları ve üniversiteler yer alır. Yakın bir tarihde de kimlik kartlarımız bu sisteme entegre olacaktır.

 

Sektörün öncüsü Plasis  yılların verdiği tecrübeyi müşterilerine en kaliteli sekilde sunmayı hedefleyen bir misyona sahiptir. Tüm sektörlere proje bazında hizmet sununan Prosis proje konusunda danışmanlık, maliyet analizi, donanım ve yazılım gibi gerekli alt yapının oluşturulmasına da yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda sektörde yaklaşık 10 yıldır faaliyette olan firmanız siz güvenli ve kaliteli bilginin nasıl sağlanacağı konusunda destek veriyor.

Yandex.Metrica